Парламентська вакханалія

 
 

Парламентська вакханалія

кореспонденція, контрв"юПарламентська вакханалія

Одні депутати налаштовуються на вибори, інші - на парламентські канікули


Кажуть, у букмекерських конторах все більш популярними стають ставки на те, коли саме припинить свої повноваження Верховна Рада? Оптимістичні прогнози опозиції, що це врешті-решт станеться наприкінці минулого тижня, знову не справдилися, і парламент продовжив працювати в пленарному режимі. Схоже, наша країна поступово перетворюється в заручника затяжної абсурдної п’єси, яку всупереч інтересів глядачів, задля задоволення своїх непомірних амбіцій розіграли горе-політики або їхні закулісні „спонсори”.

За два останніх місяці ми вже двічі стали свідками розпуску Президентом Верховної Ради і тричі перенесення дати дострокових виборів, кілька разів після зустрічі Віктора Ющенка з прем’єром, спікером, лідерами парламентських фракцій керівники держави демонстрували свої променисті посмішки і заявляли про досягнення принципових домовленостей, а назавтра все поверталося на круги своя, і сесійна зала перетворювалася на гладіаторську арену. Політичний колапс, про який все голосніше заявляють експерти і який зашморгом затягує економіку України в прірву, мало хвилює нинішніх народних обранців, а точніше їхніх амбітних політичних лідерів. І якщо, як сумно жартують поінформовані особи, керманичі держави і справді досягають якихось кулуарних „принципових домовленостей”, то це навряд чи торкається державних інтересів, а їхні променисті посмішки лише свідчать про те, що ставки у переговорному процесі зростають.
Потренувавшись у словесному фехтуванні, Верховна Рада на минулому тижні знову не скористалася президентською „індульгенцією”. Опозиції так і не вдалося надати 151 заяву про складення депутатами своїх повноважень, а коаліція, грамотно сховавшись за юридичною казуїстикою, в чергове продемонструвала своє стійке небажання йти на дострокові вибори і намагання не допустити їх за будь-яку ціну. Парламент так і не прийняв принципово важливі поправки до законів, які дозволили б розкрутити передвиборчий маховик, водночас змушуючи Президента підписати зміни до виборчого законодавства про встановлення 50% порогу явки виборців.

Втім, незважаючи на провал планів, обидві сторони протистояння випромінюють неприховане задоволення. Опозиція з ентузіазмом переконує, що парламент більше мертвий, аніж живий, а коаліція з не меншим піїтом доводить, що він живіший, аніж будь-коли. Парламентська більшість наполягає: Раду не можна назвати недієздатною, оскільки депутати зберігають повноваження до прийняття присяги депутатами нового скликання, а от ті народні обранці, які відмовилися від мандатів, повинні гуляти. Мовляв, вони вже ніхто, і законотворчий процес піде тепер без них. І виходить: одні кличуть готуватися до виборчих перегонів, а інші налаштовуються на міжсесійні канікули з думкою повернутися восени в депутатські крісла. Двомісячне перетягування канату, схоже, так і не принесло переможця, натомість парламент із законодавчого інституту, що визначає напрямки і стратегію розвитку суспільства, перетворився в арену дестабілізації та жорстокої, безпринципної політичної боротьби за місце під сонцем.

Як довго триватиме ця руйнівна для країни „парламентська агонія”? Про це ми вирішили розпитати у самих учасників політичного протистояння та експертів-політологів.

Йосип Вінський (БЮТ):
- Логіка позиції Президента - політичну кризу треба вирішити якомога швидше. Логіка позиції коаліції, особливо Мороза і Симоненка, - ця політична криза повинна тягнутися. А Мороз сьогодні – голова ВР і значною мірою від того, яка позиція ВР, залежить, чи ця криза закінчиться швидко чи ні. Я не знаю, які плани у цих політичних шулерів, які керують державою.

Василь Кисельов (ПР):
- Я не бачу руйнівної сили в тому, що працює парламент. Він працює на те, щоб в Україні все було гаразд. Саме ті сили, які хочуть влади заради самої влади – руйнують країну і не виконують ті обіцянки, які вони давали виборцям. Це зовсім не агонія, як намагаються подати вони, а справа Тимошенко і Кириленко – коли вони зберуть депутатів, вийдуть на трибуну, щоб все було без обману, і знімуть із себе депутатські повноваження. І ми проголосуємо за це – однозначно.

- Якою законодавчою діяльністю планує займатися поріділий депутатський корпус? І чи збирається хоч хтось із депутатів відвідувати тепер вже необов’язкові сесійні засідання?


Йосип Вінський (БЮТ):
- Як можуть відвідувати засідання депутати, які позбавлені депутатського мандату? Конституції каже, що цей механізм належить з'їзду партії. Відбулися з’їзди “Нашої України”, відбулися з’їзди БЮТ. Рішення прийняті. Із моменту прийняття рішення депутати позбавлені депутатського мандату. Із чим вони можуть йти до ВР?

Василь Кисельов (ПР):
- Чого поріділий? Депутатська більшість в якому режимі як працювала, так і працює. Законодавча діяльність триватиме. А якщо якимсь політичним силам це не подобається, най відійдуть вбік і не заважають виводити країну з кризи, в яку вони її і втягнули.
Ви бачили, 34 закони, які парламент напрацював (ми проголосували, опозиція їх підтвердила), Президент підписав. Якщо комусь дуже хочеться, аби парламент був паралізований – цього не відбудеться. У парламент замість тих, хто не хоче працювати, зайдуть ті, які бажають, а їх зараз ще більше. І від блоку Тимошенко починають казати, мовляв, чому це я маю вийти зі списку, за який проголосував народ. Я працюю на виборця, і не Тимошенко вирішувати, бути мені в списку чи ні. А щодо фракції НУ, правда така: Кінаха люди не вийдуть з неї ніколи, і вони про це заявили. Тому це не наша проблема, а проблема тих, хто заколотив парламентську вакханалію. А коли в парламенті буде 306 депутатів, ми прийматимемо закони далі. Якщо Президент відмовлятиметься їх підписувати, то підписуватиме їх Мороз, тому, що потрібна кількість голосів (400) буде. Парламент працюватиме – і най ні в кого не виникає сумніву щодо подальшої його долі. Такого у світі немає, щоби на волю однієї людини віддавали долю держави. І не буде.

- Наскільки, на вашу думку, реальною є версія, що коаліція спеціально затягує переговорний процес, аби восени, коли в країні пересічні громадяни явно відчують на свої кишенях згубність таких політичних ігрищ, розпочати процес імпічменту Президента, зваливши на нього усю вину за прогнозоване погіршення економічної ситуації?

Йосип Вінський (БЮТ):
- Я думаю, що з ідею імпічменту вони не розстаються ані на секунду, і якби їм вдалося зібрати 300 голосів, то до цієї ідеї вони би взялися відразу. Але я переконаний, що їм це вже ніколи не вдасться, бо ВР вже є нечинною, тому питання імпічменту знято в цьому скликанні назавжди. Підкреслюю – назавжди. Але те, що ці люди замість політичного врегулювання хочуть конфронтації і протистояння, – очевидно. Все це відбувається на очах усього суспільства: Президент і опозиція роблять все, аби в короткотерміновому вимірі припинити кризу і вийти із ситуації політичними методами, тоді як коаліція робить все, аби кризу продовжити і звести ситуацію на рівень протистояння. Згадайте натовпи людей у Києві, поблизу Конституційного суду, що засідав по кабінетах, процеси в ЦВК, Генпрокуратурі, ви ж бачили, чиї депутати там були – не від опозиції. Тому абсолютно зрозуміла ситуація, що цей конфлікт роздуває і хоче на цьому отримати якісь дивіденди саме коаліція.

Василь Кисельов (ПР):
– Коаліція нічого не затягує. Саме опозиція, яка почала всю цю війну і сьогодні заважає подати правильно оформлені заяви про складення депутатами своїх повноважень, не виконує своїх домовленостей, на відміну від нас. Поставте свій підпис, нехай ЦВК визнає ці заяви легітимними і звільніть депутатські крісла, а на звільнені місця ЦВК прийме 44 кінахівських представників. Але ж заяв цих просто немає. Це лише бажання Юлії Володимирівни і “іже з нею” - 10-15 осіб, які прагнуть влади, і все. Це їхнє бажання - прийти до влади не завдяки народній довірі, а будь-яким способом. Тому сьогодні (5.06) депутат Головатий запропонував, що нехай ті, хто бажає скласти повноваження, вийдуть на трибуну і заявлять про це. Це буде чесно і законно. І ми проголосуємо. Вину нестимуть всі порівну. У тому числі й опозиція, яка не дає нормально працювати вищому законодавчому органу держави. Хай все буде в законодавчому полі, а не так, як відбулися вибори Президента, – коли його не обрали, то визнали через рішення суду. Ми вже цього ніколи не дозволимо – ні Президентові, ні Тимошенко.

Ольга КУЩІЙ.


Создан 21 авг 2010