Хочете газу? Спершу -- гроші!

 
 

Хочете газу? Спершу -- гроші!

інтерв"юХочете газу? Спершу -- гроші!

„Злісні” боржники-ТКП змусили НАК „Нафтогаз України” „ставитися до них по-європейськи”


Асоціація міст України повідомила про початок відключення гарячої води в помешканнях та загрозу зриву опалювального сезону. Виною всьому, за словами Віктора Антоненка, віцепрезидента АМУ, є розпорядження Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України”, що зобов’язує комунальні підприємства, які виробляють тепло для населення (ТКЕ), розраховуватися за газ наперед, згідно обсягу, запланованого на наступний місяць. На думку міських голів-членів АМУ, ця вимога за нинішніх умов є нереальною для виконання і „90 відсотків українських міст не увійдуть у зиму”.
Тож, чи готувати громадянам гаманець до несподіваних додаткових видатків, чи, можливо, запасатися на зиму дровами, вугіллям та «буржуйками» в зв’язку із нововведенням, ми поцікавилися у Сергія Зубова, голови Ради директорів ДК «Газ України» - дочірньої компанії НАК „Нафтогаз України”, на яку статутом покладено виконання рішення.


-- Що стало підставою для підписання розпорядження, яке багато хто називає політичним, оскільки його прийняття дивно співпало зі стартом виборчої кампанії?


-- Борг підприємств ТКЕ перед НАКом лише за цей рік становить 884 мільйони гривень. Компанія повинна закупити газ на новий опалювальний сезон, але робити це, маючи такі борги, ризиковано: інша сторона ставитиме претензії платоспроможності.
Громадяни розрахувалися з тепло-комунальними підприємствами (ТКП) на 90-95 відсотків, з нами ж ці підприємства розрахувалися на 77 відсотків. Отже, 15-20 відсотків -- це гроші, що не дійшли до нас. Більше того, особливо „злісні” підприємства-боржники не прагнуть жодного діалогу. Саме стосовно них, аби припинити згубну практику споживати газ безоплатно, НАК змушена ввести нові правила розрахунку. Це господарські відносини, тому політична підоснова тут ні до чого.

-- Мова йде виключно про боржників?

-- Тих, хто платить стабільно, рішення не стосується взагалі. Хто має рівень розрахунків понад 90 відсотків, а також ретельно погашає графіки заборгованості, проблем із наданням газу теж не має. Мова йде про тих, хто займається накопиченням боргів і вимаганням газу.

-- Чому мери міст, членів АМУ, кажуть про загрозу „заморозити” всю Україну?


-- Якщо йдеться про київське регіональне відділення АМУ в складі трьох мерів, то мені незрозуміло, чому вони мають претензії до розпорядження НАКу. Їхні регіони мають високий рівень розрахунків і навіть передоплати. Газ на новий опалювальний сезон їм виділено. Проблеми є лише у міста Славутич. Але ТКП цього регіону ведуть з нами переговори, тому мер в даній ситуації виявляє надмірну турботу. Із 32 підприємств ТКЕ Київської області 20 вже провели стовідсоткову попередню оплату. На планове відключення ми ставимо підприємство після кількох попереджень. На момент прийняття рішення НАКом боржників по Україні було 41. Щодо чотирьох із них доручення про відключення відкликано, оскільки вони провели розрахунки.

-- Як виконання розпорядження позначиться на громадянах?


-- Підприємства ТКЕ можуть відключати тепло чи підігрів води громадянам, які з ними не розрахувалися. Але зазвичай спочатку ведеться попереджувальна робота: через листи, обхід помешкань ЖЕКівцями, вивішування списків біля під’їзду. Ми сподіваємося, що ТКП і місцева влада зроблять все можливе для того, аби своєчасно погасити борги, і громадяни не відчули незручностей через це рішення. Однак, якщо ми зараз не вирішимо цього питання, то громадяни таки можуть залишитися без тепла і гарячої води.

-- Якщо я, припустимо, порядно розраховуюсь, але завтра мені повідомлять, що для того, аби взимку мати тепло, мушу оплатити за нього наперед, що я маю відповісти?

-- Подавати до суду і ставити питання про відповідність займаним посадам керівників ТКП і місцевих органів влади. Інших методів у законослухняного громадянина немає. Вони не можуть так діяти, оскільки відповідальними за належне постачання тепла населенню згідно ст. 13 Закону України “Про теплопостачання” є керівники органів місцевого самоврядування. Українці як платили за тепло згідно квитанції за попередній місяць, так і будуть платити. Іншого законодавства нині немає.
Зрештою, підприємства ТКЕ з успіхом можуть використовувати інші види палива: мазут, вугілля… Крім того, вони можуть звертатися до інших постачальників газу. Але різниця полягає в тому, що газ через нашу компанію їм виділяється за соціально пільговою ціною – 686 гривень за 1000 кубометрів, третину від ринкової ціни дотує держава. А практика попередньої оплати – європейська.

- Але ж зарплати у наших громадян далекі від європейських…

- Розуміємо, втім на таких умовах в Європі працюють і споживачі, і постачальники газу.

Ольга КУЩІЙ.


Создан 21 авг 2010