Іллюзія “Свободи”

 
 

Іллюзія “Свободи”

інтерв"ю, круглий стілІллюзія “Свободи”

Шоу, бізнес та маніпуляції свідомістю в одному флаконі


Важко знайти програму, здатну конкурувати з першою “Свободою слова” у часи її появи на телебаченні. Більшість із нас не їли, не спали, лише сиділи прикутими до екранів, спостерігаючи за баталіями політиків. Між тими, хто отримав владу від народу на Майдані, і тими, хто цю владу тим же шляхом втратив...

Сьогодні так само складно в тих “Свободах” розібратися. Годі не лише їх відрізнити між собою, а й збагнути хід ведення кожної окремої дискусії. Все це політики роблять для того, кажуть обізнані експерти, аби публічно “парити народу мізки”, а в темних кабінетах вигідно “продавати” одне одного...

Чи справді це так, а може й гірше, ми запитали в директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна та голови моніторингового комітету "Рівність можливостей" Олександра Чекмишева.

-- За яким принципом добирають учасників ток-шо
у?

О. Соскін: -- У кожного каналу – свій. У Шустера є група улюбленців – ядро, яке робить обличчя программи. Таких собі Шуфричів. Далі йдуть люди, які “тусуються”, оплачуючи свою участь. Третя категорія – експерти, яким він прописує конкретні ролі. Це – Балакірєва, Небоженко, Карасьов – так звані придворні політологи-експерти, для антуражу. Ще набирають “плепс” -- кнопкодавів. “Підсолюють” все для смаку такими як Марков, Супрун, Бродський, які здатні на рівному місці накрутити скандальчик. Ну і в центрі – сам Шустер – могутній “маг і чарівник”. Головне, щоб у всіх були окуляри, що нагадують смарагди, додаючи інтелектуального блиску шоу.

На “Інтері” працюють під президентський секретаріат. Кого б не запросили, в центрі незримо присутній “месія” -- Ющенко, всі його обслуговують. Це – модель “оракула”. Такі як “Свобода” на ICTV, ток-програми на “5 каналі” і шоу з Безуглик я б назвав другорядною системою, профанацією. Вони “харчуються” крихтами з барського столу – тими, кого пани з ведучих шоу не взяли.

О. Чекмишев: -- Журналістським проектом можна назвати лише “Свободу” на ICTV з Куликовим, де добирають учасників за принципом представлення аудиторії широкого політичного спектру та шанованих людей. Інші “Свободи” “хворі” на політичну заангажованість власників каналів. Кожну окрему програму тут роблять коли під Президента, коли під групу “регіоналів” Льовочкіна-Фірташа, де експертне середовище створює для них виграшне тло.

Програма Шустера – чистий бізнес. Його участь у програмі є джерелом прибутку для замовників. Створення преференцій (коли одним ведучий дає більше можливостей розкрити свою позицію, а іншим – затуляє рота гримасами і ужимками) має тариф. Участь у програмі експертів теж коштує.

-- Про що свідчать рекорди відвідуваності ток-шоу такими учасниками як Герман, Шуфрич, Москаль, Богословська, Григорович, Кендзьор, Доній, Зарубінський, Ляпіна, Голуб, Кріль, Шкіль, Соболєв?

О. Соскін: -- Ті, що відволікають увагу мас, щоби кланово-корпоративні групи могли спокійно споживати “чесно вкрадене”. Це професійні “тріпачі”. Перебуваючи в різних політичних холдингах, вони виконують однакову місію: збивати людей з правильного мислення, нав’язувати їм певні стереотипи сприйняття реальності й оцінки. Заплутувати людей, аби не бачили справжніх причин і винуватців суспільно-політичних подій. Для цього їм провели відповідний вишкіл – акторський, психологічний і риторичний.

-- А яку роль виконують інші “рекордсмени” -- Червоненко, Жванія, Порошенко, Яценюк, Азаров, Мороз?


О. Соскін: -- Це, здебільшого ті, хто платять за себе. А також ті, що претендують на самостійну роль. Коли зміниться ситуація, вони розраховують на першість. Ті, хто борються за власне місце під сонцем, мріють стати господарями ситуації й не хочуть коритися існуючим групам.

О. Чекмишев: -- В оплачуваній участі нічого дивного немає. Перед достроковими виборами фінансували навіть появу на екрані Президента.

-- В нас 450 депутатів, 20 міністрів, кілька сотень чиновників, експертів, соціологів. Більшість з них ніколи не побачиш на шоу...

О. Соскін: -- Їх не запрошують. Незалежні нікому не потрібні. Бо небезпечні. Вони не підпорядковуються сценаріям.

О. Чекмишев: -- Істинно незалежних людей дуже мало. Просто деяких наших політиків соромно випустити “на люди” через їхній освітній та публічний рівень. Тому кожна політсила має штатну обойму ньюзмейкерів, які “вигавкалися” і можуть як, скажімо, Чечетов “включитися” навіть серед ночі.

-- Для чого взагалі існують такі програми?


О. Соскін: -- Фактично всі канали в руках фінансово-корпоративних груп. ICTV, СТБ і “Новий канал” -- це Пінчук. “1+1” -- це Коломойський і трошки Роднянський. “Інтер” -- це Хорошковський. “ТРК Україна” -- це Ахметов. Всі ці групи, хоч ворогують між собою, але не можуть допустити зламу системи і появи конкурентів. Тому всі шоу відбуваються за єдиним сценарієм.

Нас тримають за “лохів”, створюючи ілюзію свободи слова. Насправді її немає, лише – маніпуляції свідомістю людей. Для цього застосовують відповідні психологічні техніки впливу. Людина врешті приймає створену віртуальну модель за реальність. Таким чином нам не дають побачити дійсності: зміцнення кланово-корпоративних груп і тотального пограбування України.

Ольга КУЩІЙ

Від редакції:
Усі ці „свободи з шустерами і без” - не просто маніпуляція громадською свідомістю. Це настійливе втовкмачення думки про те, що жодні намагання народу змінити щось у суспільстві не принесуть результату. Тобто - породжують суцільну апатію до політичного життя і прагнуть перетворити людей в зручне стадо. А найстрашніше те, що відомі, відносно порядні політики, яким ще довіряють, замість того, аби пояснити населенню суть цього телевізійного зомбування, самі беруть участь у цих шоу.

Виноси:
„Незалежних на „Свободу” не запрошують. Бо небезпечні. Вони не підпорядковуються сценаріям”.

„Нас тримають за “лохів”, створюючи ілюзію свободи слова. Насправді її немає, лише – маніпуляції свідомістю людей… Нам не дають побачити дійсності: зміцнення кланово-корпоративних груп і тотального пограбування України”.


Создан 21 авг 2010