Володимир Чуров: „Вибори – це легітимність кожної держави, її стабільність і міць”

 
 

Володимир Чуров: „Вибори – це легітимність кожної держави, її стабільність і міць”

інтерв"юВолодимир Чуров:

„Вибори – це легітимність кожної держави, її стабільність і міць”

Голова ЦВК Російської Федерації любить подорожувати і вивчати досвід інших держав

Його професія -- забезпечувати реалізацію конституційного права кожного громадянина Російської Федерації, якому виповнилося 18 років, -- активного виборчого права проголосувати. А також -- права громадянина, якому виповнився 21 рік, бути обраним по федеральному партійному списку до Державної Думи РФ. А це, небагато-немало, понад 107 мільйонів громадян. Така чисельність виборчого корпусу цієї країни. Такі ж завдання має голова Центральної виборчої комісії, пов’язані з виборами президента РФ і виборами представницьких органів влади в суб’єктах Федерації.

Робота змушує цього чиновника стежити за політичною, економічною та соціальною ситуацією в країні. Тож, у його кабінеті, згідно віртуальної екскурсії, окрім великого Герба РФ над робочим столом, є кілька шаф із книгами по законодавству і довідниками. Є великий екран, на який виводиться інформація згаданої системи „Вибори”. Президентського портрета тут немає. Є лише фото Собчака з Путіним за склом у шафі. Поза тим, у кабінеті є три невеликі скульптури Петра Першого.

17 років він вивчав процес демократичних виборів: брав участь у виборчих кампаніях як кандидат в депутати різних рівнів, допомагав організації виборів як співробітник адміністрації Санкт-Петербурга, порівнював правозахисну практику на виборах у Росії та за кордоном. Разом з парламентарями країн СНД, ОБСЄ, НАТО, Ради Європи та США, брав участь у місіях спостереження на виборах у Білорусії, Україні, Киргизії, Таджикистані, Наддністрянщині, Палестині, Сербії.

Позаду -- черговий виборчий марафон до Держдуми, підрахунок і перевірка голосів. За цю роботу відповідали понад три мільйона людей: півтора мільйона членів виборчкомів і стільки ж спостерігачів від партій. Ось вам масштаби керівництва в руках однієї людини, яка нині співрозмовник „Експресу”.

-- Парламентські вибори, що минули в Росії, без сумніву, відмінні від попередніх. У чому, на вашу думку, їх унікальність для світу?

-- Це перша в історії Росії п’ята Державна Дума. П’ятого по рахунку скликання ще не було. До революції 1917 року було чотири Держдуми, і після 1993 року, згідно нової Конституції РФ, було також чотири Держдуми. Тобто, де п’ята, там і шоста, сьома і т.д., це і є парламентська демократія.

В європейському масштабі -- відзначу високу легітимність обраного парламенту. Тому, що представлені в ньому партії разом набрали понад 91 відсоток голосів виборців. Тобто, незважаючи на те, що бар’єр став вищим, партії, які пройшли, сумарно користуються більшою підтримкою населення.

-- Ви відвідали Україну під час виборів. Порівняйте, будь-ласка, російську та українську системи виборів.

-- Що стосується виборчого законодавства, російська та українська система виборів, безперечно, відмінні. По облаштуванню дільниць та системі підрахунку голосів багато схожого. Відмінність у тому, що в Україні тепер немає інституту відкріпних посвідчень, а в Росії на цих виборах вони користувалися закономірною популярністю. Тому, що ми маємо високий рівень міграції населення. Лише залізницею в день голосування переміщалося майже два мільйона виборців. А організація виборів у нас із вами досить близька. Під час перебування на виборах в Україні, я хвалив вашу виборчу комісію за те, що вона ефективно справилася з нелегким завданням організації позачергових виборів у дуже короткий термін.

-- У Росії попереду президентські вибори. Яким шляхом може піти Росія?

-- Я не політик, а організатор виборів. До того ж, безпартійний. Але впевнений, що Росія піде шляхом розвитку демократії з розділенням повноважень між Парламентом, Президентом та Урядом на основі нині діючої Конституції 1993 року.

-- Як ви сприймаєте поняття „адмінресурс”?

-- На мою думку, адміністративний ресурс застосовується тим частіше, чим нижче рівень виборів. Вибори -- це легітимність держави, її стабільність та міць. Потрібно бути дуже слабкою людиною, щоб сподіватися на адмінресурс. Крім того, одним з великих досягнень демократії є формування повноцінних партій. Скільки б я не благав: "Прийдіть, проголосуйте!" -- люди не за мене голосують на ділянках, не я балотуюся.

-- Ваші предки з покоління в покоління були військовими. Певно, порушити спадкову традицію Вас підштовхнуло щось надзвичайне?

-- Маєте рацію. Протягом п’ятисот років усі чоловіки нашої родини були військовими. До того ж, один із них, мій прапрадід командував Малоросійським Гренадерським полком у часи Кримської війни. Я не зміг продовжити цю традицію, тому що маю істотну ваду -- короткозорість.

-- Не так багато владних мужів носять таку розкішну бороду? Це -- частина іміджу пітерського інтелігента?

-- Я відношуся до неї більш скромно. Ношу її з 1970 року, тобто їй 37 років, мабуть, вона старша за вас. А до названого вами образу пітерського інтелігента, окрім бороди, потрібно додати ще окуляри. Крім того, я не лаюся і не п’ю. Люблю книги та історію. У мене лежить зібраний матеріал, практично готовий для книги про історію Ладожської військової флотилії 1939-1944 років, на цій флотилії воював мій батько.

-- У Вас родина на другому плані. Дружина, яка може погодитися на таку роль, -- мрія багатьох чоловіків, а державного мужа -- тим паче. Тож, де ви таку половину відкопали?

-- Нажаль, родина у мене й справді зараз на другому плані. З дружиною я познайомився у прикордонному з Естонією російському місті Івангороді. З того часу ми не розстаємося вже 26 років. Внутрішнім стосункам у сім’ї завдячую їй, поважаю традиційні сімейні цінності.

-- Що вас здивувало в Києві?

-- У день виборів у Києві мені показали резиденцію на Банковій, 10, просто серед ночі. Я захоплений виконанням реставрації інтер’єрів цієї будівлі.

Ольга КУЩІЙ


Создан 21 авг 2010